23 Şubat 2015

Taze Doğal Sabunlar...


 Kısa bir süre önce tanıştığım ve deneyimlediğim en farklı el yapımı sabunlardan biri olan Taze doğal ve el yapımı sabunlar yeni haftanın blogdaki ilk konuğu:)

Taze doğal sabunlar iki kimya mühendisinin ortaya çıkardığı bir çalışmanın ürünü ve sabunlar keçi sütü, bal dışında hiçbir hayvansal içerik ihtiva etmiyor.Sabunlar, soğuk metot (cold process) yöntemiyle üretiliyor. Bu yöntem, yağların kaynatılmadan sadece belli bir dereceye kadar ısıtılarak işlem yapılması esasına dayanıyor ve böylece yağların içeriğindeki enzim ve vitaminlerin korunarak sabuna geçmesini sağlıyor.


 Özellikle A vitamini bakımından zengin Taze Keçi Sütü Kekik Sabunu, oldukça merak ettiğim ve Taze el yapımı sabunlar içerisinde cildimde ilk deneyimlediğim sabundu. Bilindiği üzere A vitamininin cildin pürüzsüz ve sağlıklı bir görüntü sunması ile doğrudan bir bağlantısı var. 
Bu sabun; çok kuru, hassas ciltler ile egzama, sedef gibi cilt sorunlarına sahip kişiler için uygun. Ayrıca içeriğindeki kekik yağı sayesinde, her türlü bölgesel kesik ve sıyrıklar da kullanılabilme niteliği taşıyor ve tüm cilt problemlerinde iyileştirici etki gösteriyor. Taze Keçi Sütü Sabununun içerdiği keçi sütünde bulunan yağ ve aloe veranın; cildi nemlendirme, cilt kızarıklıklarını önleme ve cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olma gibi görevlerini bulunuyor.

 Öncelikle sabunların o kadar yumuşak bir dokusu var ki, birçok doğal sabun adı altında cildimize uyguladığımız sabunlardan çok çok farklı. İlk kullanımdan itibaren içerdiği yoğun keçi sütü sayesinde cildimde hiçbir hassasiyet oluşturmadan kullanıma devam ediyorum.Çoğunlukla cildi sabun ile yıkamanın sonucu olarak ortaya çıkan problemler; kuruma, kızarıklık, aşırı hassasiyet oluşumu, yer yer pul pul dökülme vb. sorunların hiçbirisiyle karşılaşmadım. Neredeyse nemlendirici uygular gibi bir cilt temizliği deneyimi yaşatıyor bu sabunlar. Ve bu sabun benim yağlı cildime çok çok iyi geldi. Bilindiği üzere kekik yağlı ve sivilce oluşumuna müsait ciltler için oldukça faydalı bir bitki. 
Sabunun cildimde ki özellikle t bölgemdeki fazla yağlanma oluşumunu kısmi de olsa engellediğini görmek oldukça sevindirici bir sonuç benim için. Ayrıca her ocak-şubat aylarında avuç içimde ortaya çıkan egzamanın bu kış cildime uğramadığını özellikle belirtmek isterim:)

*Not:Bir süre önce yüz temizliğinde temizleme jellerine veda ettim, hiç pişman değilim:) Jel kıvamlı temizleyiciler görünürde ne kadar temizlemiş gibi görünse de durulamadan sonra bile cildimde hissettiğim gerginlik ve yapışkanlık hissi beni rahatsız ediyordu.*

Sabunun içeriği; 100% ekstra saf- soğuk sıkım zeytinyağı, keçi sütü, aloe vera yağı, hindistan cevizi yağı, palm yağı, hint yağı, ayçiçeği yağı, kekik yağı, sodyum hidroksit.Lavanta benim en sevdiğim bitkilerden ve bu sabunu da banyoda vücut için deneyimlemeye başladım.Banyoda duş jellerinin yerini doğal sabunlara terk edeli oldukça uzun bir süre oldu...
Ciltte kullanım esnasında ve sonrasında hiçbir gerginlik hissi yaratmıyor, ciltte bıraktığı ipeksi ve yumuşacık doku sabunların en öne çıkan özellikleri.

 Lavanta, yatıştırıcı ve rahatlatıcı nitelikleriyle yanı sıra; yağı ile birlikte aynı zamanda antiseptik, antibakteriyel, antienflamatuar ve yara iyileştirici özelliklere sahip eşsiz bir bitki.

Sabunların adet fiyatı 8,50 TL.
Taze doğal sabunları web sitesinden temin edebilirsiniz.

Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...